EVYAP’LA İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YANINDAYIZ!

Evyap, 88 yıldır insanların kolay ulaşabileceği ve kullanmaktan mutlu olacakları ürünler üretmeyi kendisine hedef olarak koymuş ve bu anlayışı tüm süreçlerine yaymayı başarmış bir şirket. “İnsanların mutluluğuna katkıda bulunmak için, üstün kalitedeki kişisel bakım ürünlerini uygun koşullarda sunmak” olarak belirlediği vizyonu doğrultusunda ticari faaliyetlerinin yanı sıra pek çok sosyal sorumluluk, sponsorluk, destek ve yardım projesi geliştiriyor ya da mevcut projelerde yer alıyor. Bunlara ek olarak bir süredir “kamu – STK – özel sektör” dayanışmasına iyi örnek olacak ve Evyap’a da şirket olarak anlamlı bir katkı sağlayabileceğimiz bir sosyal sorumluluk projesi arayışı içindeydik. Cargill gibi güvenilir bir iş ortağımızdan “Destek Market” gibi anlamlı ve bize uygun bir proje gelince hemen ilgimizi çekti. Önce gidip marketi ve dernek yöneticilerini yerlerinde ziyaret ettik, ihtiyaçları ve süreci belirledik, yaklaşık 1 ay önce de ilk sevkiyatımızı yaptık. Ağırlıklı olarak bebek bezi, katı ve sıvı sabundan oluşan desteğimiz devam edecek. Bu anlamlı, özverili ve faydalı projenin hayata geçmesinde rol alan herkesi gönülden tebrik ediyoruz.

GBtider YÖNETİM KURULU BAŞKANI SERHAN SÜZER “EVYAP’LA İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YANINDAYIZ

Gıda bankacılığı ve temel ihtiyaç derneği (gbtider) tarafından hayata geçirilen ve Evyap’ın da ana destekçileri arasında yer aldığı “Destek Market”, Maltepe’deki ihtiyaç sahiplerine yardım ediyor, istihdam sağlıyor. bir sosyal sorumluluk girişimi olan “Destek Market”i, GBTider başkanı ve başarılı genç iş adamı Serhan Süzer’le konuştuk.

GBtider’in hikâyesiyle başlayabilir miyiz?
Derneğimiz 2010 yılında, ülkemizdeki açlık ve yoksullukla mücadelede gıda bankacılığı konseptini benimseyerek kuruldu.

Gıda bankacılığı nedir?
Üretim fazlası, paketleme hatası olan, raf ömrü yaklaşmış veya bağışlanan, ihracat ve ihtiyaç fazlası ürünleri yoksul ya da yoksulluk riski altındaki kişilere ulaştırmayı amaçlayan bir sistem… Gbtider olarak, gıda bankacılığı yardımlarıyla ihtiyaç sahibi kişilere gıda, giyim, temizlik gibi temel ihtiyaçlarını düzenli ve insan onuruna yakışır şekilde ulaştırmayı amaçladık.

Destek Market de bu yaklaşımınızın örnek projesi oldu…
Evet, pilot bölge olarak Maltepe’yi seçtik. Maltepe Kaymakamlığı işbirliğimizle Şubat 2015’te açtığımız Destek Market’le ayda 500-750 ailenin temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kaymakamlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın belirlediği aileler, kendilerine tanımlanmış limitler dâhilinde Destek Market’ten alışverişlerini yapabiliyor.

BALIĞI YEMEYİ DEĞİL TUTMAYI BİLMEK

Destek Market uygulaması Türkiye için bir ilk. Peki dünya için?
Türkiye’de olduğu gibi dünyada da aynı yardımla meslek edindirmeyi birleştiren ilk ve tek konsept bizimki. Sadece aynı yardım sağlamayı, insanlara balık vermek gibi görüyorum. Bu sürdürülebilir olamaz. Bu nedenle biz balık verirken balık tutmayı da öğretmek ve yaşatmak istedik.

Neden Maltepe?
Derneğimiz Maltepe’de ve burada aklımızdaki gibi depo alanına da sahip bir mekan bulduk… Maltepe, gelir düzeyi olarak birbirinden çok farklı kesimlerin bir arada yaşadığı bir ilçe. Maltepe Kaymakamlığı’nın da işbirliği önerimize olumlu yaklaşımı, hatta personel desteği sağlaması Destek Market’i hayata geçirmemizi hızlandırdı.

Destek Market uygulaması Türkiye için bir ilk. Peki dünya için?
Evyap da sağolsun büyük destekçilerimizden. Destek Market’e katkı sağlayan tek yüzde yüz Türk şirketi olma özelliğini de taşıyor. Desteğimize koşan Evyap’a yürekten teşekkür ederiz. Temizlik ve kişisel bakım ürünleri kadar, Destek Market’ten faydalanan ailelerin çoğunluğunun 0-3 yaş aralığında çocukları olduğu için özellikle çocuk bezi yardımı ihtiyaç sahibi aileler için büyük önem taşıyor. Evyap sayesinde ilk üç ayda 310 bebeğimize çocuk bezi, 230 ailemize sıvı sabun, 120 ailemize diş macunu, 150 ailemize de kalıp sabun ulaştırdık. Evyap, istihdam olanaklarıyla da bize kapılarını açmış durumda.

ÇOK YÖNLÜ PROJE

Yardım yaparken istihdam sağlamayı nasıl başarıyorsunuz?
Destek Market, yardım sağlanan ihtiyaç sahiplerinin aynı zamanda eğitim ve yeni iş sahalarıyla tanıştırılarak tüketici konumundan üretici kimliğine dönüşmelerini destekleyen bir düşüncenin sonucu oldu. Destek Market’te limiti dahilinde alışverişini tamamlayan kişilerin hane, çalışabilir aile mensupları, eğitimleri, iletişim bilgileri alınıyor. Destek Market’in gönüllülerden oluşan çağrı merkezindeki arkadaşlarımız aldığımız bu numaralardan aileye ulaşarak bilgileri güncelliyor ve insan kaynakları programımıza aktarıyor. Ardından insan kaynakları birimimizdeki arkadaşlar ev ziyareti yaparak çalışabilir durumdaki kişilerle görüşmeler yapıyor, notlar alıyor. İstihdam arayışı olan ve işbirliği yaptığımız dernek ve şirketlerle temasa geçerek söz konusu kişilerin iş hayatına atılmalarını sağlıyoruz. Çalışabilir durumdaki kişilere, iş yerleştirmesi öncesinde binamızdaki eğitim odamızda temel destek eğitimleri veriyor, onları iş hayatına hazırlıyoruz.

Rakamsal bir hedefiniz var mı?
Yılda 1500 kişiye istihdam sağlamak istiyoruz. İstihdam edilecek kişilerin belirlenmesinden işe yerleştirilmesine kadar geçen süreyi en fazla 100 gün olarak planlıyoruz. İstihdama katılabilir kişiler belirlendikten sonra öncelikle temel destek ve sertifika eğitimleri veriyoruz. İhtiyaç sahiplerine kesintisiz ayni yardım ve meslek edindirme çalışmalarını, Türkiye’de ilk defa uygulanacak olan bu sistemde buluşturuyoruz. Sosyal problemlerin çözülmesine yönelik olarak bizlerin de vatandaş ve sivil toplum kuruluşları olarak hassasiyetle devletimizin yanında olması gerekiyor. Böylece çok daha hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar alabilmek mümkün.

SERHAN SÜZER KİMDİR?
• 1999 yılında Montreal, Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi’nin finans ve muhasebe bölümlerinden mezun oldu.
• 2001’den başlayarak sırasıyla The Ritz-Carlton İstanbul otelinin varlık yönetimi, Süzer Grubu’nun uluslararası ilişkileri, Irak’ta yıllar sonra kurulan ilk Coca-Cola fabrikasına Süzer Grubu’nun yaptığı yatırımın proje yöneticiliği, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Yönetim Kurulu üyeliği, Türkiye Devlet Planlama Teşkilatı Turizm Komisyonu üyeliği, KFC ve Pizza Hut Türkiye genel müdürlükleri gibi görevlerde bulundu.
• 2008 yılında Kosta Rika’nın Nobel Barış Ödülü sahibi Başkanı Oscar Arias tarafından, İstanbul Fahri Konsolosu olarak atandı.
• 2011 yılında enerji sektörüne geçiş yapan Süzer, Aralık 2012’de Eko Yenilenebilir Enerjiler firmasını kurdu.
• Üniversite yıllarından itibaren Greenpeace üyesi.